Podatkowe aspekty oszczędzania na emeryturę
Podatkowe aspekty oszczędzania na emeryturę
autorem artykułu jest Marcin Bielicki
To, że oszczędzanie tylko w dwóch obowiązkowych filarach nie zapewni nikomu godnej emerytury wie coraz więcej ludzi. W związku z tym rodzi się potrzeba dodatkowego inwestowania pieniędzy, aby moc po przejściu na emeryturę zachować taki sam lub choćby zbliżony poziom życia. O zaletach oszczędzania w III filarze pisałem już w poprzednim artykule, tu chciałbym skupić się na jego aspektach podatkowych.
Przede wszystkim należy podkreÅ›lić, że III filar to nie tylko IKE i PPE – formy, które sÄ… uregulowane ustawowo – ale że pod tym pojÄ™ciem mieÅ›ci siÄ™ każde dobrowolne oszczÄ™dzanie z myÅ›lÄ… o przyszÅ‚ej emeryturze. PrzystÄ™pujÄ…c do planów systematycznego oszczÄ™dzania, wykupujÄ…c polisÄ™ na dożycie, czy po prostu samemu odkÅ‚adajÄ…c systematycznie okreÅ›lonÄ… kwotÄ™ pieniÄ™dzy również uczestniczymy w III filarze. Od wyboru formy oszczÄ™dzania zależy forma opodatkowania zysków – w tym zakresie wyróżniamy nastÄ™pujÄ…ce systemy:
- EET (Exempt-Exempt-Tax – zwolnienie-zwolnienie-podatek) – ten system jest charakterystyczny dla I i II filara, w którym opodatkowanie odprowadzanych skÅ‚adek jest odroczone w czasie do momentu wypÅ‚aty Å›wiadczenia emerytalnego, zaÅ› zysk jest zwolniony z podatku,
- TEE (Tax-Exempt-Exempt) – polegajÄ…cy na tym, że zainwestowana skÅ‚adka jest już opodatkowana, natomiast zarówno zysk przez niÄ… wypracowany, jak i późniejsza wypÅ‚ata Å›wiadczenia sÄ… zwolnione z podatku. Do tego systemu wchodzÄ… IKE, PPE, a także wszelkiego rodzaju polisy ubezpieczeniowe,
- TTE (Tax-Tax-Exempt) – polegajÄ…cy na tym, że zarówno zainwestowana skÅ‚adka jak i zysk przez niÄ… wypracowany sÄ… opodatkowane, natomiast wypÅ‚ata samego Å›wiadczenia jest już z podatku zwolniona. W tym systemie mieÅ›ci siÄ™ samodzielne inwestowanie nadwyżek finansowych np. w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, lokaty, czy obligacje. Nadwyżki pochodzÄ… z opodatkowanego wczeÅ›niej wynagrodzenia, zaÅ› zyski z inwestycji nie sÄ… wyłączone z opodatkowania,
- ETT (Exempt-Tax-Tax) – system, w którym skÅ‚adka jest zwolniona z opodatkowania, zaÅ› zysk i wypÅ‚ata Å›wiadczenia sÄ… opodatkowane – obecnie brak jest w Polsce przykÅ‚adu na zastosowanie tego systemu.
Jak widać w dwóch pierwszych systemach podatek jest pobierany raz, a w dwóch ostatnich – przy czym jeden z systemów nie ma zastosowania w Polsce – dwa razy. Spójrzmy teraz, jak systemy te wpÅ‚ywajÄ… na wysokość zgromadzonych oszczÄ™dnoÅ›ci przyjmujÄ…c nastÄ™pujÄ…ce zaÅ‚ożenia:
- okres oszczędzania: 40 lat,
- nominalna stopa zwrotu: 10%,
- comiesięczna składka w wysokości 200 zł,
- wiek przejścia na emeryturę: 65 lat,
- stopa opodatkowania zysków: 19%,
- stopa opodatkowania świadczenia emerytalnego: 19%.
1. dla systemu EET i TEE:
Wartość portfela, w tym: 1.275.356,05
- zgromadzony kapitał: 96.000,00
- wypracowany zysk: 1.179.356,05
Korzyść ze zwolnienia z podatku Belki: 224.077,64
Kapitał do dyspozycji: 1.275.356,05
Źródło: open.pl
2. dla systemu TTE i ETT:
Wartość portfela, w tym: 1.275.356,05
- zgromadzony kapitał: 96.000,00
- wypracowany zysk: 1.179.356,05
Podatek Belki: 224.077,64
Kapitał do dyspozycji: 1.051.278,41
Źródło: open.pl
Mimo pogrupowania systemów w dwie grupy w zależnoÅ›ci od iloÅ›ci naÅ‚ożonych podatków miÄ™dzy systemami w jednej grupie również zachodzÄ… różnice nieuwzglÄ™dnione bezpoÅ›rednio w obliczeniach. Systemy EET i TEE różniÄ… siÄ™ miÄ™dzy sobÄ… momentem pobrania PIT – w przypadku EET nastÄ™puje on z chwilÄ… wypÅ‚aty Å›wiadczenia emerytalnego, zaÅ› w przypadku TEE – w dniu wypÅ‚aty wynagrodzenia. Innymi sÅ‚owy w pierwszym przypadku należy pomniejszyć zgromadzony kapitaÅ‚ o stawkÄ™ PIT obowiÄ…zujÄ…cÄ… w trakcie wypÅ‚aty Å›wiadczenia emerytalnego – w przypadku systemu TEE podatek ten zostaÅ‚ już zapÅ‚acony przez pracodawcÄ™ w momencie wypÅ‚aty wynagrodzenia. W zależnoÅ›ci od zmian stóp i progów podatkowych miÄ™dzy okresem aktywnoÅ›ci zawodowej a emeryturÄ… jeden z tych systemów okazuje siÄ™ korzystniejszy od drugiego. W przypadku ETT i TTE sytuacja jest analogiczna – różniÄ… siÄ™ one od dwóch poprzednich jedynie naÅ‚ożeniem obowiÄ…zku zapÅ‚aty podatku Belki.
Jak widać z powyższych wyliczeÅ„ korzyść w postaci zwolnienia z podatku Belki – bo to jest główna różnica miÄ™dzy wyżej wymienionymi grupami systemów – jest w dÅ‚ugim okresie znaczna. Jednak dÅ‚ugość tego okresu i zwiÄ…zana z nim odlegÅ‚a perspektywa emerytury nie zachÄ™cajÄ… mÅ‚odych pracowników do zamrażania swoich pieniÄ™dzy na tak dÅ‚ugi okres. Należy wiec zastanowić siÄ™ nad innymi formami zachÄ™ty do inwestowania w III filarze polegajÄ…cej np. na możliwoÅ›ci odpisania wpÅ‚acanych na III filar kwot od dochodu/podatku. Pomocna może tez być kampania edukacyjna KNF i instytucji finansowych.
--
Emerytura, podatek Belki, wypłata emerytury, TTE, EET, TEE, ETT, opodatkowanie emerytury, opodatkowanie zysków, III filar, oszczędzanie na emeryturę
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Zalew informacji, a Twoja pamięć
Zjednaj sobie ludzi
cała prawda o diecie optymalnej
Lotniczy ruch pasażerski w Europie w sierpniu2008
Najlepsze firmy logistyczne rynku USA już znane